داروسازی پارس حیان، تولیدکننده برتر به انتخاب انجمن داروسازی ایران

dermasafe
نوع پوست
left banner
7 نکته مهم درباره شستشوی صورت که کمتر کسی می‌داند

موضوعات مقاله

7 نکته مهم درباره شستشوی صورت که کمتر کسی می‌داند

شستشوی صورت کاری است که هر روز انجامش می‌دهید، اما نکات زیادی درباره آن وجود دارد که احتمالاً نمی‌دانید. شستن صورت جِرم و پوست مرده را می‌زداید و از ایجاد آکنه جلوگیری می‌کند. از آن گذشته، جلوی رادیکال‌های آزاد را هم می‌گیرد و از آسیب رسیدن به پوست و پیری زودرس جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید مهم‌ترین نکات را در این زمینه بدانید تا بتوانید پوست شفاف و زیبایی داشته باشید، همراهمان باشید.

1.ژل پاک‌کننده مناسب خودتان را انتخاب کنید

به گفته متخصصان، ژل پاک‌کننده مناسب پوست شما ممکن است با آنچه برای دوستتان مناسب است، یکسان نباشد. اگر پوستتان خشک یا حساس است، بهتر است از پاک‌کننده‌های مرطوب‌کننده و غیرفومی استفاده کنید. زیرا پاک‌کننده‌های فومی حاوی ترکیباتی هستند که پوستتان را خشک‌تر می‌کنند. اگر پوستتان چرب یا مستعد آکنه است نیز بهتر است از پاک‌کننده‌های فومی یا بر پایه سالیسیلیک اسید استفاده کنید.

2.صورت خود را با آب داغ نشویید

طبق توصیه متخصصان پوست، شستشوی صورت با آب داغ سبب کاهش رطوبت پوست و متعاقباً خشکی و تحریک‌پذیری صورتتان می‌شود. بهتر است برای شستن پاک‌کننده از روی صورتتان از آب خنک یا ولرم استفاده کنید. زیرا شستن پوست با آب داغ به قرمزی و التهاب صورت منجر می‌شود، به‌خصوص اگر پوستی حساس یا روزاسه داشته باشید.

همچنین شستن صورت با آب خنک برای همه افراد با هر نوع جنس پوستی توصیه می‌شود، زیرا آب خنک خونرسانی به پوست را افزایش می‌دهد و منافذ پوست را کوچک می‌کند.

3.صورت خود را دو بار در روز بشویید

بهتر است صورتتان را دو بار در روز بشویید. یک بار صبح و یک بار هم قبل از خواب. اگر در طی روز فقط یک‌بار صورت خود را می‌شویید، بهتر است هنگام غروب آفتاب بشویید تا همه آلودگی‌هایی که طی روز جمع شده از صورتتان پاک شود و با صورتی پاکیزه به رختخواب بروید. یادتان باشد که بعد از ورزش و تعریق هم حتماً صورتتان را بشویید.

4.بی‌دلیل سراغ استفاده از تونر نروید

پاک‌کننده‌های صورت که امروزه در بازار یافت می‌شوند، بسیار مؤثرتر و بهتر از گذشته عمل می‌کنند. بنابراین با وجود این پاک‌کننده‌ها، استفاده از تونر برای شستشوی کامل چربی‌ و آلودگی صورت همواره ضروری نیست. بنابراین تنها زمانی از تونر استفاده کنید که احساس می‌کنید پاک‌کننده به‌تنهایی وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد.

5.از یک پاک‌کننده آرایش مناسب استفاده کنید

متخصصان پوست می‌گویند بهتر است قبل از خواب حتماً آرایشتان را کاملاً پاک کنید تا پوستتان در اثر مواد آرایشی تحریک‌پذیر نشود. اگر آرایش سبکی دارید، می‌توانید از پاک‌کننده‌های معمولی صورت برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید. در صورت نیاز می‌توانید از پاک‌کننده‌های بر پایه روغن یا میسلار واتر هم استفاده کنید. زیرا میسلار واتر برای شستن آرایش‌های غلیظ از روی صورت بسیار مؤثر واقع می‌شود.

برای شستن آرایش چشم هم می‌توانید از یک پاک‌کننده بر پایه روغن گیاهی استفاده کنید.

6.پوست صورتتان را اشتباه ماساژ ندهید

بهترین ابزار برای اینکه بتوانید صورت خود را با ملایمت و کامل تمیز کنید، سرانگشتانتان هستند. به گفته آکادمی درماتولوژی آمریکا، سرانگشتان شما از حوله و اسفنج بسیار نرم‌تر بوده و کمتر ممکن است باعث تحریک‌پذیری پوستتان شوند. با این حال خوب است تمرین کنید تا بتوانید با ملایمت صورتتان را ماساژ دهید. برای شستشوی عمقی صورتتان از آلودگی‌ها نیز می‌توانید از برس‌های پاک‌کننده استفاده کنید.

7.حوله‌ای را مخصوص صورتتان قرار دهید و فقط از آن استفاده کنید

برای شستشوی صورت ابتدا لازم است دست‌های خود را تمیز بشویید. نکته‌ای که لازم است به آن دقت داشته باشید این است که صورتتان را با همان حوله‌ای که دست‌هایتان را با آن خشک می‌کنید، خشک نکنید! حوله مخصوص دست‌ها روزها در دستشویی آویزان بوده و باکتری در آن رشد کرده است. این باکتری‌ها به صورتتان انتقال پیدا می‌کنند و آلودگی به وجود می‌آورند.

بنابراین بهترین کار این است که حوله تمیز و نرمی را فقط مخصوص پاک کردن صورتتان قرار دهید. هنگام خشک کردن صورت نیز حوله را با ملایمت روی صورتتان بگذارید و بردارید و آن را روی پوستتان نکشید.

سخن پایانی

شستشوی صورت یکی از بهترین روش‌ها برای بازگرداندن پاکی و تازگی به پوست صورت شماست. با رعایت اصول ساده اما مهمی که در این مطلب بیان کردیم، می‌توانید صورت خود را بهتر از همیشه بشویید و از داشتن پوستی زیبا و شفاف لذت ببرید.